Prema podacima o platnobilansnim transakcijama BiH za prošlu godinu, deficit tekućeg računa iznosio je 2,45 milijardi KM ili 9,5 odsto procijenjenog BDP-a. U pogledu visine deficita nije došlo do promjene u odnosu na 2011. godinu, što pokazuje da ekonomija BiH i dalje ima naglašenu neusklađenost u razmjeni sa inostranstvom. Visina deficita još je niža od rekordnih vrijednosti prije izbijanja krize (u 2008. godini deficit je iznosio 3,51 milijardu KM), ali je narasla u odnosu na 2009. i 2010. godinu, kada je deficit drastično redukovan, usljed recesije i smanjenih ekonomskih aktivnosti u zemlji. Glavni uzrok deficita je velika neusklađenost u spoljnotrgovinskoj razmjeni robe koji iznosi 8,44 milijarde KM (prema platnobilansnom tretmanu) i koji se produbio za 98,9 miliona KM u odnosu na 2011. godinu.
Prema podacima o platnobilansnim transakcijama BiH za prošlu godinu, deficit tekućeg računa iznosio je 2,45 milijardi KM ili 9,5 odsto procijenjenog BDP-a, saopšteno je iz Centralne banke BiH, prenose agencije.
U pogledu visine deficita nije došlo do promjene u odnosu na 2011. godinu, što pokazuje da ekonomija BiH i dalje ima naglašenu neusklađenost u razmjeni sa inostranstvom.
Visina deficita još je niža od rekordnih vrijednosti prije izbijanja krize (u 2008. godini deficit je iznosio 3,51 milijardu KM), ali je narasla u odnosu na 2009. i 2010. godinu, kada je deficit drastično redukovan, usljed recesije i smanjenih ekonomskih aktivnosti u zemlji.
Glavni uzrok deficita je velika neusklađenost u spoljnotrgovinskoj razmjeni robe koji iznosi 8,44 milijarde KM (prema platnobilansnom tretmanu) i koji se produbio za 98,9 miliona KM u odnosu na 2011. godinu.
Zahvaljujući dovoljnim prilivima sredstva iz inostranstva, koji su omogućili finansiranje deficita tekućeg računa, nije došlo do smanjenja deviznih rezervi, već su porasle, za 72,7 miliona KM.